Ferie, wczasy a może urlop w Świnoujściu?

Willa Atena dzięki swojemu dogodnemu położeniu jest doskonałym miejscem, z którego można wyruszyć na spotkanie ze wszystkimi atrakcjami tego nadmorskiego kurortu (a trzeba przyznać, że jest ich naprawdę sporo). Dodatkowo, z Willi Atena będziecie mogli wszędzie dojechać rowerem z naszej wypożyczalni. Świnoujście, za sprawą rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych oraz dzięki przejściom granicznym, łączącym je z niemieckimi miejscowościami, jest prawdziwym rajem dla miłośników dwóch kółek. Zanim jednak przejdziemy do omawiania tego, co warto zobaczyć w Świnoujściu, pozwólcie, że opowiemy Wam kilka słów o samym mieście.

 

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy turystom przybywającym do naszego miasta, jest jego absolutnie wyjątkowe położenie na trzech dużych (Uznam, Wolin, Karsibór) oraz czterdziestu czterech małych, niezamieszkanych wyspach. Dlatego też nazwanie naszej willi imieniem greckiej bogini mądrości – Ateny, może być w pewnym sensie uzasadnione, ponieważ Grecja jest również ulokowana na wyspach. Położenie geograficzne Świnoujścia w północno-zachodnim krańcu naszego kraju sprawia, że jego mieszkańcy często żartobliwie mówią, że "tutaj zaczyna się Polska".

 

Wielu turystom Świnoujście kojarzy się z miejscem, w którym znajduje się najszersza i najpiękniejsza na całym polskim wybrzeżu plaża. Warto jednak poznać inne atrakcje tego miasta.

 

marina

Fort Anioła

Trzeci fort tzw. Twierdzy Świnoujście to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii. Budowla powstała w połowie XIX wieku, ale w czasach I wojny światowej zaczęła tracić swoje znaczenie militarne.

 

 

Marina w Świnoujściu

Największa w regionie marina,mogąca pomieścić aż 400 jachtów. Położenie portu jachtowego wśród zieleni, w sąsiedztwie Parku Zdrojowego oraz bliskość centrum Świnoujścia sprawiają, że miejsce to z roku na rok zyskuje na popularności.

 

 

port

 

Port w Świnoujściu

Mekka dla tych, którzy kochają wszystko, co pływa po morzach i oceanach. Port w Świnoujściu wraz z portem szczecińskim tworzą jeden z największych kompleksów portowych na całym Bałtyku.

 

latarnia morska

 

Latarnia morska

Świnoujście to pod wieloma względami miasto rekordów. To tutaj znajdują się: najszersza plaża nad polskim wybrzeżem Bałtyku, największa marina oraz wyjątkowa latarnia morska – jedna z najwyższych w Europie i przy tym najwyższy tego typu obiekt na świecie wykonany z cegły.

 

Promenada plażowa

Promenada to powstały w latach międzywojennych malowniczy bulwar, stanowiący swego rodzaju "serce" tego nadmorskiego kurortu. W miejscu tym można skorzystać z całego mnóstwa punktów gastronomicznych (nie tylko kawiarni, restauracji czy barów) serwujących dania nadmorskiej kuchni.

 

Fort Zachodni

Czwarty fort pruskiej Twierdzy Świnoujście, którego przeznaczeniem była obrona portu przed okrętami nieprzyjaciela. Fort naszpikowany był armatami, karabinami maszynowymi i moździerzami. W latach '60 XX wieku, po licznych perypetiach, fort został przekazany miastu.

 

Fort Gerharda

Fort Gerharda (Fort Wschodni) – pochodząca z połowy XIX wieku część tzw. "Twierdzy Świnoujście". Jeden z najlepiej zachowanych pruskich fortów nadbrzeżnych w całej Europie. Fort usytuowany jest na wyspie Wolin.

 

250px-Stawa_Młyny

Stawa Młyny

Jeden z najsłynniejszych symboli Świnoujścia stanowiący część oficjalnego logo miasta. Termin "stawa" oznacza znak nawigacyjny, natomiast określenie "młyny" pochodzi od charakterystycznych łopat młyńskiego wiatraka. Stawa ta jest usytuowana przy ujściu rzeki Świny do Morza Bałtyckiego.

 

Rezerwat Krasiborska Kępa

Pierwszy w Polsce rezerwat przyrody powołany przez organizację pozarządową. Ten liczący 180 hektarów podmokłych łąk – prawdziwy raj dla ornitologów, znajduje się na wyspie Krasiborska Kępa. W miejscu podziwiać można ponad 140 gatunków ptaków, wśród których znajdują się również gatunki wymierające.

 

Muzeum rybołówstwa morskiego

Licząca sobie aż 20 lat – największa pirania w Polsce, tajemnicza ryba konger, okazy fauny i flory wszystkich mórz świata, sprzęt nawigacyjny, modele statków rybackich – to wszystko czeka na zwiedzających to wyjątkowe w skali kraju muzeum.

 

 

park zdrojowy

Park Zdrojowy

Malowniczy, istniejący od końca XVIII wieku park, leżący na wschodniej części wyspy Uznam. Rozmiar parku – aż 58 hektarów żywej zieleni oraz bogactwo świata przyrodniczego (rzadkie gatunki drzew) sprawiają, że Park Zdrojowy w Świnoujściu jest doskonałym miejscem na długie spacery, a także rowerowe wycieczki. W otoczeniu Parku znajdują się takie atrakcje jak m. in. stadion, boiska, korty tenisowe, elementy fortyfikacji (Fort Zachodni, Fort Anioła).

 

Twierdza Świnoujście

Wyjątkowa gratka dla miłośników historii, a szczególnie dla wielbicieli sztuki wojennej. Twierdza Świnoujście to XIX-wieczny zespół pruskich fortyfikacji, których zadaniem była obrona strategicznego miejsca, jakim był świnoujski port. W skład fortyfikacji wchodziły cztery forty, z których do dziś zachowały się trzy zespoły obronne: Fort Anioła, Gerharda oraz Fort Zachodni.